Ábelová

Božena Slančíková-Timrava o ábelovskom tradičnom ľudovom odeve napísala: ,,Kroj žien týchto obcí Polichna, Ábelovej, Nedelišťa a Madačky je veľmi zvláštny. Nerovná sa ani dolnozemskému ani detvianskemu.
Na prvý pohľad zdá sa veľmi strakatý, človek musí sa podívať nad tou pestrosťou farieb nedeľného rúcha. Červená, žltá, zelená i modrá a vôbec ani jednu nevyhanajú. Kadeaké blisky, boritáše a lesklé rôznej barvy perly sú vo veľkej vzácnosti..."
A ja by som dodala: Ábelovský kroj si ma dostal práve kvôli tejto farebnosti, členitosti a bohato ovyšívanými opleckami a perlovými čepcami.
V oblasti Ábelovej sa nosil odev s nápadnou výzdobou a výšivkou podobnou detvianskemu typu. Výšivkou sa zdobili ženské i mužské súčiastky ako košele, zástery, rukávce, čepce, živôtiky a aj textílie používané v domácnosti.
Sviatočný ľudový odev sa nosil podľa rôznych udalostí a počas sviatkov platili v obliekaní prísne pravidlá. V pôstnom období bez rozdielu na vek sa nosila iba čierna farba. Naopak mimo pôstneho obdobia bol odev dievčat pestrý, staršie ženy mali na ľajbíkoch jemné zdobenie stužkami a korálkovými bortnami.
Vyšívali tu nielen plným stehom, ale aj krížikovým, retiazkovým stehom a uplatnila sa tu aj paličkovaná čipka, ktorá poväčšine spájala materiály, aby neboli kraje príliš hrubé alebo lemovali dolné kraje čepcov. Veľkú obľubu si našli aj nášivky. Nášivky sa aplikovali na čepce, pomerne rýchlo vyplňovali prázdne plochy spolu s perličkami a korálkami. Umožňovali tak rôznorodosť a farebnosť, ktoré im poskytovali neobmedzené možnosti tvoriť. Ábelovské vyšívačky si našli tak svoj vlastný štýl vo vyšívaní, čím ich vieme aj dnes rozlíšiť.
Ábelovú som si vybrala ako ďalšiu časť cesty mojej tvorby, kde som sa nechala inšpirovať touto rôznorodosťou, pestrofarebnosťou a operličkovanými čepcami.
zdroj: Odetí do krásy, Jana Kucbeľová
V každej domácnosti boli krosná. Vznikali tak nádherné súčiastky odevu, a to oplecká a zástery, tzv. šaty. Muži sa venovali zhotovovaniu zimnej aj letnej obuvi. Bolo to doplnkové zamestnanie. Vznikala tak aj pletená obuv - kapcáty, kde na ihliciach vypletali z učesanej vlny pánsku obuv. Pleteniu sa venovali hlavne muži, pretože domáce spracovanie vlny si vyžadovalo silné prsty.
zdroj: Akoby ho anjeli šili, Jana Čerepová, Michaela Škodová
Čižmičkám som sa síce v tejto kolekcii nevenovala, motivovalo ma to skôr k ručnému pleteniu svetrov v rôznych vzoroch a možno aj tieto podobné pletené kúsky sa raz dostanú opäť do našej ponuky :-)
Každý jeden kroj je pre mňa veľkou inšpiráciou. Niektoré súčiastky krojov sa dnes už veľmi nevyrábajú, ich výroba je časovo náročná a hlavne každý jeden kúsok je nenapodobiteľný. Ja by som vám chcela aspoň aj takouto cestou zanechať ďalšie jedinečné kúsky inšpirované touto dedinkou.